Blogger WordPress Taşıma: Trafik Kaybı Yaşamadan Bloggerdan WordPresse Sitenizi Taşıyın.

Hemen Teklif Alın

Web tasaarım, SEO, Google reklam hizmetlerimizden faydalanmak için teklif formunu doldurabilirsiniz. Size 2 saat içinde geri dönüş yapılacaktır.

Blogger WordPress Taşıma

Trafik Kaybı Yaşamadan Blogger WordPress Taşıma İşlemini Yapın. 

Trafik kaybı yaşamadan blogger wordpress taşıma yapmanız için görsellerlerle anlatacağız. Blogunuzu Blogger’dan WordPress’e taşımak ister misiniz? Blogger, blog yazmaya başlamak için güzel ve ücretsiz bir araç olsa da, pek çok yeni başlayan, kısa sürede sınırlamalarını fark eder ve daha güçlü özelliklere erişmek için WordPress’e geçmek ister. Bu yazıda, Google sıralamalarını ve seo kaybı yaşamadan Blogger  WordPress taşıma işlemini nasıl düzgün bir şekilde yapıldığını göstereceğiz.

| Blogger wordpress taşıma
Blogger wordpress taşıma

Neden Blogger WordPress Taşıma Yapmalısınız?

Blogger, Google tarafından oluşturulan popüler bir blog platformudur. Blogger platformu, herkesin Google hesabını kullanarak ücretsiz bir blog oluşturmasına olanak tanır. Ancak yeni başlayanların çoğu, ücretsiz Blogger bloglarıyla yapabilecekleri konusunda çok fazla sınırlama olduğunu kısa sürede fark eder.

WordPress ise web sitenizin tam kontrolünü size verir. Ayrıca, blogunuzu geliştirmek ve para kazanmak için gerekli özellikleri eklemenize olanak tanır. WordPress ile Blogger’ın ayrıntılı bir karşılaştırmasını da ayrıca blogumuza ekledik.

WordPress.org, internetteki tüm web sitelerinin %31’ine sahiplik yaptığı için muhtemelen adını duymuş olduğunuz popüler “WordPress” platformudur.

Bununla birlikte, Google arama sıralamanızı ve web sitesi trafiğinizi korurken (Blogger WordPress Taşıma) Blogger’dan WordPress’e nasıl düzgün bir şekilde geçileceğine bir göz atalım.

Blogger WordPress Taşıma İşlemi için kullanacağımız tam adımlar şunlardır:

  1. WordPress barındırma sağlayan bir hostingte hesap açın ve hosting satın alın.
  2. Blogger blogunuzu dışa aktarın
  3. Blogger’ı WordPress’e Aktarın
  4. Yeni WordPress blogunuzda kalıcı bağlantılar kurun.
  5. Kurulum, Blogger ziyaretçileri için WordPress gönderilerine yönlendirir
  6. Diğer İçeriği Blogger’dan WordPress’e Taşıma
  7. Blogger’dan WordPress’e geçiş yaptıktan sonra yapılması gerekenler

 

Hazırsanız, Başlayalım.

Başlamadan Önce

WordPress’i kullanmaya başlamak için bir alan adına ve hostinge ihtiyacınız olacaktır .

Hızlı bir başlangıç ​​için, bir alan adı, insanların blogunuza ulaşmak için yazdıkları web sitenizin adresidir ve web barındırma, web sitesi dosyalarınızın depolandığı yerdir. Bunların her ikisi de herhangi bir türde blog / web sitesi oluşturmak için ZORUNLUDUR.

Bununla birlikte, hosting ve domain için Hozzt firmasını kullanmanızı öneririz . Türkiye’nin en büyük hosting  şirketlerinden biridir ve resmi olarak önerilen bir WordPress barındırma ortağıdır.

WordPress hosting satın aldıktan ve alan adınızı kurduktan sonraki adım, hosting hesabınıza WordPress’i yüklemektir.

WordPress’i kurduktan sonra, içeriğinizi Blogger’dan WordPress’e taşımanın zamanı geldi.

Ücretsiz Bonus Teklifi: Birçoğunuz bunu istediğinden, şimdi ücretsiz WordPress blog kurulum hizmetimizin bir parçası olarak ücretsiz Blogger’dan WordPress’e geçiş hizmeti sunuyoruz . Bu, uzman ekip üyemizden birinin tüm geçişi sizin için yapacağı anlamına gelir (%100 ücretsiz). Evet, tam anlamıyla Blogger’dan WordPress’e herhangi bir risk olmadan geçiş yapabilirsiniz.

Not: Ücretsiz blogger geçiş hizmetimiz, 1000’den az blog gönderisi olan daha küçük bloglar içindir. Daha büyük blogger siteleri için taşıma hizmeti sunabiliriz, ancak bu ücretli bir hizmet olacaktır.

Ancak, öğrenmeyi ve kendi başınıza bir şeyler yapmayı seven biriyseniz, aşağıdaki adım adım öğreticimizi takip edebilirsiniz.

1. Adım. Blogger Blogunuzu Dışa Aktarın

Yapmanız gereken ilk şey, Blogger blogunuzun içeriğini dışa aktarmaktır. Bunu, Blogger kontrol panelinize giriş yaparak ve Ayarlar » Diğer sayfasına giderek yapabilirsiniz. ‘İçe aktar ve yedekle’ bölümünün altında, ‘İçeriği Yedekle’ düğmesini tıklamanız gerekir.

Blogger içeriğinizi dışa aktarın | Blogger wordpress taşıma

Bu, ‘Bilgisayarınıza kaydet’ düğmesini tıklamanız gereken bir açılır pencere açacaktır.

Yedekleme içeriğini bilgisayarınıza kaydedin

Blogger blogunuzun içeriği, bilgisayarınıza bir XML dosyası olarak indirilecektir. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, Blogger içeriğinizi WordPress sitenize aktarmanın zamanı geldi.

2. Adım. Blogger’ı WordPress’e Aktarın (Blogger WordPress Taşıma)

Blogger sitenizi WordPress’e aktarmaya başlamak için, WordPress yönetici alanınıza giriş yapmanız ve Araçlar » İçe Aktar’ı ziyaret etmeniz gerekir. İçe Aktar sayfasında, devam edin ve Blogger’ın altındaki ‘Şimdi Yükle’ bağlantısını tıklayın.

WordPress için Blogger içe aktarıcıyı yükleyin | Blogger wordpress taşıma adımlarına devam ediyoruz.
| Blogger wordpress taşıma

WordPress şimdi sizin için Blogger Importer eklentisini indirecek ve kuracaktır. Yükleme tamamlandıktan sonra, devam etmek için ‘İçe Aktarıcıyı Çalıştır’ bağlantısını tıklamanız gerekir. Blogger WordPress taşıma işlemine devam ediyoruz.

Blogger içe aktarıcıyı çalıştırın | Blogger wordpress taşıma adımlarına devam ediyoruz.
Blogger wordpress taşıma adımlarına devam ediyoruz.

Blogger’ı İçe Aktar ekranında, WordPress sizden XML dosyasını yüklemenizi isteyecektir. Bu, 1. Adımda indirdiğiniz dosyadır. Dosya seç düğmesine tıklayın ve daha önce indirdiğiniz XML dosyasını yükleyin. Ardından, devam etmek için Dosya yükle ve içe aktar düğmesine tıklamanız gerekir.

İçe aktarılacak dosyayı yükleyin
blogger wordpress taşıma

WordPress şimdi içe aktarma dosyasını yükleyecektir. İçe aktarma dosyanız çok büyükse, dosyanızın boyutunun çok büyük olduğuna dair bir hata görebilirsiniz. Bu durumda, maksimum dosya yükleme sınırınızı artırmanız gerekir . Dosyanız küçükse, herhangi bir hata görmezsiniz.

Ardından, bir yazara gönderiler atamanız istenecektir. Blogger blogunuzda birden fazla yazar varsa, her yazar için yeni bir kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Bu gönderileri WordPress sitenizdeki mevcut yazarlara da atayabilirsiniz. Blogger wordpress taşıma adımlarına devam ediyoruz.

Yazar ata
blogger wordpress taşıma

Seçiminizi yaptıktan sonra, devam etmek için gönder düğmesine tıklayın. WordPress şimdi tüm içeriği Blogger dışa aktarma dosyasından WordPress sitenize aktaracaktır. İçeriği, Yazılar » Tüm Yazılar sayfasını ziyaret ederek görüntüleyebilirsiniz. Blogger wordpress taşıma işlemi için sonraki adıma geçiyoruz.

WordPress blogunuzda içe aktarılan içerik

Adım 3. Kalıcı Bağlantıları Ayarlama

Kalıcı bağlantılar, tek tek sayfaların URL yapısı için kullanılan terimdir. WordPress, SEO dostu URL yapısı kurmanıza izin veren bir özellik ile birlikte gelir . Blogger’dan içerik içe aktardığınız için, URL yapınızın Blogger URL yapınıza olabildiğince yakın olması gerekir.

Kalıcı bağlantıları ayarlamak için WordPress panonuzdaki Ayarlar » Kalıcı Bağlantılar ekranına gitmeniz ve özel yapı seçeneğini seçmeniz gerekir. Bundan sonra, özel yapı alanının yanındaki kutuya aşağıdaki metni eklemeniz gerekir.

/%year%/%monthnum%/%postname%.html

Kalıcı bağlantıları ayarlama
blogger wordpress taşıma

Bu kalıcı bağlantı yapısı, blog gönderilerinizin URL’lerini eski Blogger blogunuzdaki URL’lere benzer hale getirir. Ancak, bazen WordPress’te kısa bilgi olarak da bilinen blog gönderisi URL’niz Blogger tarafından kullanılan bilgilerle eşleşmeyebilir. Bunu düzeltmek için küçük bir kod parçacığı oluşturup çalıştırmanız gerekecek. Lütfen WordPress’te kod parçacıklarının nasıl kopyalanıp yapıştırılacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Bu kodu WordPress temanızın functions.php dosyasına eklemeniz gerekecek .

add_action( 'init', 'wpb_update_slug' );
function wpb_update_slug() {
global $wpdb;
$result = $wpdb->get_results("SELECT post_id, meta_value FROM $wpdb->postmeta WHERE meta_key = 'blogger_permalink' ");
$wpdb->print_error();
foreach ($result as $row){
$slug = explode("/",$row->meta_value);
$slug = explode(".",$slug[3]);
$wpdb->query("UPDATE $wpdb->posts SET post_name ='$slug[0]' WHERE ID = '$row->post_id' ");
}
echo "DONE";
}

Kodu kaydettikten sonra, bu komut dosyasını tetiklemek için WordPress sitenizdeki herhangi bir sayfayı ziyaret etmeniz yeterlidir.

Not: Komut dosyası çalıştırıldıktan sonra, yalnızca bir kez çalıştırılması gerektiğinden, bunu function.php dosyanızdan silmeyi unutmayın.

Ücretsiz Bonus Teklifi: Kodla uğraşmak istemiyor musunuz? Birçoğunuz bunu istediğiniz için, şimdi %30 indirimli olacak şekilde  Blogger wordpress taşıma hizmeti sunuyoruz.

Adım 4. Blogger’dan WordPress’e Yönlendirmeleri Ayarlayın

Herhangi bir web sitesini taşımanın en önemli adımı, mevcut trafiği veya SEO sıralamasını kaybetmemek için uygun yeniden yönlendirmeyi ayarlamaktır. Yönlendirmenin en önemli kısmı, kullanıcılarınızın eski sitede erişmeye çalıştıkları yeni sitede tam olarak aynı sayfaya geldiklerinden emin olmaktır. Aynı zamanda, arama motorlarının web sitenizin bu yeni konuma taşındığını anlamasını sağlamalıyız.

Bunu yapmak için Blogger’dan WordPress Yeniden Yönlendirme eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirmenin ardından Araçlar » Blogger’dan WordPress’e Yönlendirme sayfasını ziyaret etmeniz ve ‘Yapılandırmayı Başlat’ düğmesine tıklamanız gerekir.

Yönlendirme kodunu alın | Blogger wordpress taşıma

Eklenti şimdi Blogger blogunuzun URL’sini algılayacak ve size Yönlendirme Kodu Al seçeneğini gösterecek. Devam edin ve Blogger URL’nizin yanındaki ‘Kod Al’ düğmesini tıklayın. Blogger wordpress taşıma için işlemlere devam ediyoruz.

Artık kullanıcıları Blogger blogunuzdan yeni WordPress sitenize doğru şekilde yönlendirmeniz için ihtiyaç duyduğunuz bir kod parçacığı oluşturacaktır. Ardından, Blogger kontrol panelinize giriş yapmanız ve ‘Temalar’ sayfasına gitmeniz gerekir. Blog önizleme resminizin altında, ‘HTML’yi Düzenle’ düğmesini tıklamanız gerekir. Blogger wordpress taşıma adımlarına devam ediyoruz.

Blogger temasını düzenle

Blogger şimdi temanız için özel HTML kodunu görüntüleyecektir. Blogger temanızda herhangi bir özelleştirme yaptıysanız, kodu kopyalayıp yedek olarak bilgisayarınıza kaydetmek isteyebilirsiniz.

Aksi takdirde, devam edip her şeyi silebilirsiniz. Bundan sonra, eklenti tarafından görüntülenen kodu WordPress sitenize kopyalayın ve Blogger tema düzenleyicinize yapıştırın. Blogger wordpress taşıma adımlarına devam ediyoruz.

Yönlendirme kodunuzu kaydedin

Değişikliklerinizi kaydetmek için ‘Temayı kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Ardından, mobil kullanıcılar için yönlendirmeler ayarlamamız gerekiyor. Blogger blogunuzun kontrol panelindeki Temalar sayfasına geri dönmeniz gerekiyor. Bu sefer blogunuzun mobil önizlemesinin altındaki dişli düğmesine tıklamanız gerekiyor.

Mobil tema ayarlarını değiştir | Blogger wordpress taşıma

Bu, ‘Hayır’ı seçmeniz gereken bir açılır pencere açacaktır. Mobil cihazlarda masaüstü temasını göster seçeneği ve kaydet düğmesine tıklayın.

Mobil temayı devre dışı bırak

Hepsi bu kadar, Blogger blogunuz artık tüm blog ziyaretçilerinizi yeni WordPress blogunuza yönlendirecek.

Adım 5. Diğer İçeriği Blogger’dan WordPress’e Taşıma

Bu adımda, kalan diğer içeriği Blogger’dan WordPress’e taşıyacağız. Bu, blogunuzun ayarlarına / içeriğine bağlı olarak bazı manuel çalışmalar gerektirebilir.

1. Sayfaları Blogger WordPress Taşıma

WordPress’ Blogger içe aktarma aracı yalnızca Blogger’daki gönderileri içe aktarır ve sayfaları yok sayar. Sayfalarınızı WordPress’e taşımak için blogger blogunuzdaki her sayfayı düzenlemeniz, içeriğini kopyalamanız ve ardından WordPress’te manuel olarak bir sayfa oluşturmanız gerekir.Blogger wordpress taşıma adımlarına devam ediyoruz.

Sayfalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için , WordPress’teki gönderiler ile sayfalar arasındaki fark hakkındaki makalemize bakın. Şimdi başka bir sorunla karşılaşacaksınız. Blogger sayfalarında şuna benzeyen URL’ler bulunur:

https://siteniz.blogspot.com/hakkimizda.html

WordPress sayfanızın URL’si şöyle görünecektir:

https://siteniz.com/hakkimizda/

Bunu düzeltmek için Yönlendirme eklentisini kullanmanız gerekecek . Talimatlar için lütfen WordPress’te yönlendirmeler oluşturmaya yönelik başlangıç ​​kılavuzumuza bakın .

2. Widget’lar | Blogger WordPress Taşıma

Tıpkı Blogger gibi, WordPress temaları da blogunuzun kenar çubuğuna içerik eklemek için widget’ları kullanır. Widget eklemek için WordPress panonuzdaki Görünüm » Widget’lar sayfasını ziyaret etmeniz ve widget’ları kenar çubuklarına sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

Ayrıntılı talimatlar için, WordPress’te widget ekleme ve kullanma kılavuzumuza bakın.

Varsayılan olarak WordPress’te görmediğiniz belirli bir widget arıyorsanız, muhtemelen bir WordPress eklentisine ihtiyacınız vardır. Aradığınız işlevselliği bulmak için WPBeginner’ın en iyi WordPress eklenti kategorisini arayabilirsiniz. Blogger wordpress taşıma adımlarına devam ediyoruz.

3. RSS Beslemeleri ‘ | Blogger WordPress Taşıma

Arama motorları ve blog gönderilerinize RSS beslemeleri aracılığıyla abone olan kullanıcılar blogunuzu yine de bulabilecekler. Ancak, herhangi bir yeni içerik almayacaklar.

Bunu düzeltmek için Blogger hesabınızın altındaki Ayarlar » Diğer sayfasını ziyaret etmeniz gerekir. Ardından, Yayın Yeniden Yönlendirme URL’sinin yanındaki ‘Ekle’ bağlantısını tıklamanız ve WordPress yayınınızı eklemeniz gerekir.

WordPress besleme URL’niz şöyle görünecektir:

http://siteniz.com/feed

Blogger özet akışını yönlendir

Adım 6. Blogger’dan WordPress’e Geçiş Yaptıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Artık Blogger blogunuzu WordPress’e başarıyla taşıdığınıza göre, blogunuzu geliştirmek için başka neler yapabileceğinize bir göz atalım.

WordPress’i kurduktan sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden oluşan bir kontrol listesi oluşturduk .

WordPress’in kullanımı oldukça kolaydır. Ancak, ara sıra yardıma ihtiyaç duyabileceğiniz yeni şeyler keşfedeceksiniz. WPBeginner’ın girdiği yer burasıdır.

Webeo.org tasarım seo ajansı, ücretsiz WordPress kaynak sitesidir. Blogcular ve küçük işletmeler için özel olarak yazılmış eğiticileri ve kılavuzları düzenli olarak yayınlıyoruz. Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube Kanalımıza abone olun. Ayrıca bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz .